Valikko Sulje

Urheilijat palkittiin Vipan kevätkokouksessa 18.3.

Vihtavuoren pamauksen kevätkokouksessa torstaina 18.3. julkaistiin tuttuun tapaan seuran vuoden 2020 urheilijat.

Seuran parhaana palkittiin painonnostaja Sonja Hartio, joka voitti 23-vuotiaiden Suomen mestaruuden ja Pohjoismaiden mestaruuskilpailuissa hopeaa  vuonna 2020.  Vihtavuoren pamauksen Soihdunkantaja-patsaalla palkittiin suunnistaja Juha Lehtimäki. Lehtimäki on toiminut pitkään suunnistusjaostossa karttavastaavana, kartoittajana, ratamestarina ja aktiivisuunnistajana ja levittää positiivista mieltä ympärilleen.   Vuoden aktiiviksi valittiin Jaakko Sipinen jalkapallojaostosta. Sipilä pyörittää miesten joukkueiden toiminnan hartiapankkitoiminnalla.

Jaostojen vuoden urheilijat ovat jalkapallojaoston edustusjoukkueen maalivahti Juuso Mäntykangas, painonnostojaostosta Sonja Hartio, ja soutujaoston soutaja Reijo Lahtonen sekä suunnistusjaostosta Heikki Kettunen.

Vuoden urheilija -pokaalit käydään ojentamassa palkituille tänä vuonna poikkeuksellisesti henkilökohtaisesti, koska kevätkokouksen osallistujamäärä olisi muuten ylittänyt koronan vuoksi asetetut tapahtumarajoitukset.

 

Onnittelemme lämpimästi kaikkia palkittuja!